Gemlik Zeytinleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen Coğrafi Tescil İşaretini alarak kalitesini kanıtlamıştır. Alınan bu belge ile sadece ve sadece Gemlik, İznik ve Orhangazi sınırları içerisinde yetiştirilen ve üretilen zeytinler üzerine Gemlik Zeytini Coğrafi İşaret Tescil Belgesi işareti bulunmaktadır.

Coğrafi İşaretleme Nedir?

* Gemlik Zeytini Coğrafi İşaretin Tescil Belgesi işaretini taşıyan zeytin Gemlik, İznik ve Orhangazi bölgesinde yetiştirilen zeytinlerinden üretildiğinin resmi belgesidir.
* Piyasada Gemlik Zeytini adı altında birçok zeytin var. Hangisinin gerçek Gemlik Zeytini olduğunun resmi belgesidir.
* AB nin zeytinde en fazla dikkat ettiği özelliktir.
* Dünyada zeytin sektöründe lider konumunda olan her bölgenin bir Coğrafi İşareti vardır. Coğrafi İşaret belgesi zeytinde kalite ve özgünlüğün simgesidir. Gemlik Zeytinlerinin sahip olduğu bu Coğrafi İşaret belgesi kalite ve özgünlüğünün tescilidir.
* Ülkemizde Gemlik Zeytini adı ile satılan zeytinler ile Gemlik, İznik ve Orhangazi bölgesinde üretilen zeytin miktarı arasında uçurum bulunmaktadır. Değişik Bölgelerde zeytin üretimi yapan firmalar Gemlik Zeytini yazarak tüketiciyi yanıltmakta ve haksız kazanç elde etmektedir. Bunun önüne geçmek için aldığınız ürünlerde Coğrafi İşaret bulunmasına dikkat etmek gerekir. Coğrafi işaret Gemlik zeytininin menşeinin işaretidir ve Gemlik Bölgesinde üretildiğinin kanıtıdır
* Unutulmamalı ki Coğrafi İşaret Belgesine sahip tek zeytin Gemlik Zeytinidir.
* Gemlik dışında birçok yere Gemlik Zeytini ağacı dikilmektedir. Unutulmamalı ki zeytine tadını veren ağacın yanı sıra, hava, toprak ve iklim yapısıdır ve Gemlik Zeytinini özel yapan ağacı-havası-toprağı-iklimidir.