HAKKIMIZDA

Müşküle Köyü, İznik Gölü’nün güney sahili çevreleyen Katırlı Dağları’nın yamacında, İznik Gölü’ne hakim bir tepe üzerine kurulmuştur. Köyün birçok yerinden İznik Gölü rahatlıkla izlenebilir. Bursa-İznik karayoluna 2 km’lik yolla bağlanmaktadır. İznik ilçe merkezine 22, Bursa il merkezine 75 km uzaklıktadır. Köy, İznik ve Orhangazi ilçelerinin sınırındadır.

Köyümüzün kuruluş tarihi kesin ve sağlıklı olarak bilinmemekle birlikte, Selçuklular’dan beri burada bulunduğunu söylemektedirler. Köyümüzün yeni mezarlığında bulunan 450 yıllık yazılı mezar taşları ve XIV. yüzyıl sonlarından kalma çınar ağaçları da köyün tarihinin eskiye dayandığı varsayımını kuvvetlendirmektedir.

Köyümüz; dünyaca ünlü bal kokulu Müşküle üzümleriyle, Türkiye’nin en kaliteli sofralık zeytinleriyle, Helenistik çağa ait olduğu söylenen Hisar Kale’siyle, tarihi çınar ağaçlarıyla, tarihi hamamıyla, iğne oyalarıyla, 80 metre yüksekliğindeki Sarıkaya’sıyla, toprak fırınlarıyla, Osmanlı mimarisi evleriyle, eşsiz güzellikteki doğasıyla ünlenmiştir.