Toksinler, kimyasallar, neredeyse bütün ciddi sağlık sorularının temel nedenidir aslında ve bunlar karaciğeri de olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu sebeple çok sayıda insanın karaciğer ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır. Karaciğer temizliği yapmak, karaciğerde biriken safra, toksinler, kimyasallardan arınmaya yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte de karaciğerin zararlı organizmalardan ayrıştırılması, sağlıklı bir beden ve zihne sahip olunmasını sağlar.

Ek olarak sadece karaciğer temizliği için değil, pek çok diğer şekillerde de vücuda fayda sağlamaktadır. Tekli doymamış yağların içeriğinde bulunan maddeler sebebiyle inme ve kalp rahatsızlıkları için risk faktörleri azalmasında etkili olmaktadır. Ayrıca zeytinyağı, kötü kolesterol ve trigliserit düzeyini de düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Sızma zeytinyağı, ayrıca sağlıklı hücreler, uzun ömrü destekleyen de mükemmel bir antioksidandır.

Karaciğer Nasıl Çalışır?

Karaciğer, kanı temizlemek, zararlı kimyasallardan ayırmak ve toksinlerden arındırmak için rol oynamaktadır. Karaciğerin gerçekleştirmiş olduğu birincil görevse sindirim sisteminin kanını filtrelemek, süzmektir. Karaciğerde filtrelenen, süzülen kandan sonra da vücudun geri kalanına akması için karaciğerden ayrılmaktadır. Bu kadar önemli ve kritik işlevleri yerine getirmek için sindirim sistemine yardımcı olmakta ve bunu safra üreterek, salgılayarak yapmaktadır.

Karaciğer Sağlığı İçin Ne yapmalı ?

Karaciğerin sağlıklı olması genel olarak beslenme ve yaşam tarzına bağlıdır. Hem temiz hem de doğal yiyecekler yiyecek olursanız hem sağlıklı bir hayat yaşarsınız hem de karaciğeriniz oldukça sağlam olacaktır. Eğer ki hareketsiz yaşam tarzı ve yağlı, sağlıksız yiyecek yoğunluğuyla besleniyorsanız karaciğeriniz aşırı derecede çalışır. Sızma zeytinyağı, karaciğeri oksidatif stresten korur. Yapılan araştırmalara göre zeytinyağı diyetiyle beslenen insanların karaciğerleri hasardan korunmaktadır. Zeytinyağıyla beslenmeyenlerde ise yoğun kimyasal sebebiyle karaciğer zehirlenmesi görülmektedir.

Zeytinyağı Karaciğeri Nasıl Temizler?

Zeytinyağının sağlık için çok sayıda faydası vardır. Karaciğeri temizlemek için en önemli yöntem de işte zeytinyağı tüketmektir. Fazla miktarda zeytinyağı tüketimi de safraya bolca uyarı gönderilmesini ve safra kanallarının açılıp karaciğerin de uyarılmasını sağlamaktadır. Bu sayede de kendini temizler karaciğer ve öncesine göre çok daha fazla sağlıklı olur.

Karaciğer Temizliği İçin En Uygun Zeytinyağı Hangisidir?

Zeytinyağı seçimi yapılırken, minimum düzeyde işlenmiş yağ seçimi yapmak çok önemlidir. Taze zeytinin özünden gelen ve yağın üretilebilmesi için ısı ve kimyasal kullanımından uzak olan sızma zeytinyağı kullanmak, tercih etmek oldukça önemlidir. Yağın taze olması, üst derecede önem taşımaktadır, çünkü doğru saklama koşulları altındayken bile zeytinyağının uzun süre kullanılmaması onun bozulmasına neden olabilmektedir. Böylelikle de zeytinyağının besin değerleri kaybolabilir.