Evde kurulan yeşil zeytin hem sağlık açısından hem de lezzet açısından dışarı da satılanlara oranla daha iyi olmaktadır.

Malzemeler
– 2 kg yeşil zeytin
– 4 adet limonun suyu
– 4 yemek kaşığı kaya tuzu

Nasıl yapılır?

Evde yeşil zeytin yaparken ilk olarak pazarda satılan taze zeytinlerden almanız gerekir.

1. adım: zeytinleri ilk olarak bol suyun altında yıkayın.
2. adım: daha sonra bıçak yardımıyla zeytinleri 4 tarafından çizin. Çizme işlemini bıçak zeytinin çekirdeğine değecek şekilde gerçekleştirin.
3. adım: Daha sonra zeytinleri vakumlu kavanozlara yerleştirin ve içerisine içme suları doldurun. Kapaklarını kapatın ve her 24 saatte bir sularını değiştirin.
4.adım: zeytinin suyunu bu şekilde acısı çıkana kadar değiştirmeniz gerekir. 10 günün sonunda acısı muhtemelen çıkacaktır. Zeytinin acısı geçtiğinde salamura işlemine başlayabilirsiniz.

Yeşil zeytinlerin acısı çıktıktan sonra geriye sadece 4 gün süre sizleri bekletecek salamura işlemi kalıyor. Salamura işleminden sonra zeytin 4 gün sonra sofralardaki yerini almaya hazır hale geliyor.

Afiyet olsun…

Evde kurulan yeşil zeytinin sağlık içinde bir çok faydası bulunmaktadır. İşte evde kurulan yeşil zeytinin sağlığınıza olan faydaları;

1- Evde kurulan yeşil zeytinin içerisinde A,C,E vitaminleri, protein, kalsiyum, klor, kükürt ile değerli mineraller bulunmaktadır.

2- Evde yapılan yeşil zeytinin kalp sağlığını koruduğu yapılan araştırmalar ile belirlenen zeytin aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür. Kalp sağlığı ve damar sağlığının korunmasında etkili olup kalpteki ritim bozukluklarının düzene girmesine yardımcı olur.

3- Zeytinde bulunan farklı doymamış yağlar kilo vermeye de yardımcı olur. Zeytinyağı tüketimi ayrıca yağ hücreleri için etkili bir uyarıcıdır. Karın yağlarının erimesine yardımcı olabilir.

4- Kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon kanser gelişiminde önemli faktörler olabilir çünkü zeytin antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri kansere karşı doğal bir koruma sistemi oluşturabilir.

5- Son zamanlarda yapılan araştırmalar zeytinin alerjilere karşı da etkili olduğunu ortaya koymuştur.