Günümüzde taze zeytin çoğu semt pazarında ve hatta çoğu büyük marketlerde satılıyor. Ağaçtan topladığınız, yahut satın aldığınız taze zeytinlerle gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz, katkı maddesi kullanılmamış, temiz, sağlıklı zeytinler kurabilirsiniz.

Kasım ayının ikinci yarısı siyah zeytin yapmak için en uygun zamandır. Ev yapımı kırma ve çizme yeşil zeytin tariflerini ve zeytin yapmanın püf noktalarını daha önce paylaşmıştım. Evde siyah zeytin yapmak biraz oyalayıcı olan yeşil zeytine göre çok daha kolaydır, ancak tatlanması için daha uzun zaman beklemek gerekir. Sonuçta yıl boyunca yiyeceğiniz çok sağlıklı, lezzetli ve katkısız zeytinleriniz olur. Evde siyah zeytin yaparken, zeytin dışında sadece kaya tuzuna ihtiyacınız var. Şimdi siyah zeytin yapmanın tam zamanı, bu yıl yiyeceğiniz zeytinleri evde kolayca hazırlamaya ne dersiniz?

Malzemeler:
1 kilo siyah zeytin (Eti kalın çekirdeği küçük Gemlik zeytini veya diğer cins zeytin)
1 küçük çay fincanı 100 gram kaya tuzu (salamura tuzu)
3 çay kaşığı sirke (aroma vermek içindir, isteğe bağlıdır)

Tarifi:
Tamamen siyah renkteki diri ve beresiz zeytinleri seçin, Ezik, çürük, çok yumuşak ve açık renkli zeytinler varsa ayıklayın. Kalan zeytinleri dikkatli bir biçimde yıkayın ve sularını tamamen süzün.
Pet su veya meşrubat şişelerine tuz için boşluk kalacak şekilde zeytinleri doldurun. Aroma vermek için isterseniz 3 çay kaşığı sirke ekleyebilirsiniz. Üzerine her 1 kilo zeytin için yaklaşık 100 gram olmak üzere kaya tuzu koyun. Şişeleri serin bir yere kaldırın. Yaklaşık 1 ay boyunca 2-3 günde bir şişeleri sağa sola sallayın ve altını üstünü çevirin ve şişelerin kapağını hafif gevşetip gazını çıkartın ve tekrar kapağı kapatın. Zeytini kurduktan 2,5 ay sonra tuz zeytini pişirir acısı gider ve hazır hale gelir. Zeytinler olgunlaştığında şişeyi kesin ve içinde biriken acı suyu da paylaştırarak zeytinleri cam kavanozlara alın.
Sızma zeytinyağı, limon dilimi ve damak tadınıza göre kekik, kırmızı biberle servis yapın.

Püf noktaları:
Evde siyah zeytin yaparken Gemlik zeytini veya eti kalın ve çekirdeği küçük olan cinste bir zeytin kullanılmalıdır.
Şişeler serin bir ortamda saklanmalıdır.
Şişeler her gün en az 1 defa sallanıp çevrilirse olgunlaşma süresi kısalır.