zeytin sütü

Son dönemlerde zeytinyağı kullanımı konusunda farkındalığın artmasıyla beraber bazı bilgi karmaşası da ortaya çıkmıştır. Radyo, televizyon ve internette hızla tanınmaya başlanan zeytinyağı konusunda ortaya atılan bir iddia da zeytin sütüdür. Zeytin sütü oldukça yüksek fiyatlara satılmakla beraber, satın alanların beklentisi de buna bağlı olarak yüksek olmaktadır.

Peki çiğ yağ, burun yağı ya da zeytin sütü diye adlandırılan ürün aslında nedir ?

Taş baskı zeytinyağını üretiminde, Zeytinler birkaç ton ağırlığındaki granit taşla ezilip  sonra çul adı verilen torbalara konuyor. Bu çul torbalardan kendi kendine hiç pres kullanmadan damla damla akan bu yağa ‘zeytin sütü, çiğ yağ ya da burun yağı’ denilmektedir. “Zeytin hamurunun kendiliğinde bıraktığı, üzerinde toplanan yağa zeytin sütü denilmektedir. Peki bu zeytin sütü diye geçen hafif köpüklü yağın  bir üstünlüğü var mıdır?  diğerlerinden artı bir yönü var mı derseniz, maalesef hiçbir farkı yoktur. Zeytin bir ağaçtır ve sütü olmaz. Zeytin sütü denilen şey, zeytinyağının kendisidir.

Zeytin sütü nedir, zeytin sütü nasıl elde edilir ?

Zeytin sıkımı esnasında zeytin hamurunun üstünde birikmeye başlayan yağdır. Yapısal olarak normal bir zeytinyağından farkı yoktur. Ancak bu biriken yağ, sanki sütün üstünde biriken kaymağa benzetiliyor ve çok kıymetliymiş gibi anlatılmaktadır. Ancak normal bir zeytinyağı ile zeytin hamurunun üstünde oluşan yağ aynıdır, herhangi bir farkı yoktur. Bu yüzden çok yüksek rakamlar ödeyerek bu ürünü satın almak çok mantıklı olamayacaktır.

Zeytin sütü nasıl kullanılır ve zeytin sütünün faydaları nelerdir ?
Zeytin sütünün faydaları denildiğinde aklımıza gelmesi gereken zeytinyağının faydaları olmalıdır. Peki iyi bir zeytinyağının duyusal özellikleri nelerdir ? Meyvemsilik, acımsılık ve yakarlık. Yani zeytinyağı ihtiva ettiği içerik bakımından keyifle tüketiliyorsa (meyvemsilik) beraberinde acımsılık ve yakarlık varsa (faydalı minör bileşenlerin işaretleri) o zaman iyidir diyebiliriz.