Kalamata zeytinleri (Olea europaea), Yunanistan’ın üstün kaliteli sofralık zeytin çeşitlerinden biridir. Mora Yarımadasının batı ucundaki Messina vadisinde, Kalamata kasabası yakınlarında yetişir. Başka bir yerde yetiştirilen aynı türden zeytinler Kalamon zeytinleri olarak pazarlanır. Yunan siyah zeytinleri olarak bilinmesine rağmen, koyu mor renktedirler. Meyvesi ve ağacı diğer zeytinlere göre daha dayanıklı olan kalamatalar çok çekici zeytinlerdir ve tamamen farklı bir tada sahiptir, diğer yeşil ve siyah zeytinlere göre, daha büyük boyuttadır, badem şeklinde ve dolgundur.

Genellikle sofralık zeytin olarak kullanılır ve genellikle şarap sirkesi veya zeytinyağında korunur. Yurt dışında oldukça popüler olan ve Yunan zeytini olarak bilinen kalamata zeytini türü pizza sektörünün vazgeçilmezidir. Bu zeytin türü ülkemizde “Eşek zeytini” ya da “Karamürsel su zeytini” gibi adlarla tanınmaktadır. Kalamata zeytini İzmir’in Tire ve Ödemiş ilçelerinde, Manisa’nın Akhisar ilçesinde, Kocaeli sınırlarındaki Karamürsel, Gölcük, Gebze ilçelerinde ve Bursa ili civarlarında yetişir ve siyah sofralık zeytin olarak tüketilir. Son zamanlarda hem iç hem de dış piyasada kalamata zeytinine talep arttığı için yeşil olarak da değerlendirilmektedir.

Kalamata Zeytin Özellikleri Nelerdir?

Sofralık bir zeytin çeşidi olan kalamata zeytin, ilk başlarda pek tercih edilmese de bol etli yapısı ile günümüzde birçok kişi tarafından tüketilen bir ürün haline gelmiştir. Ülkemizde zeytin yetişen hemen her yerde bu zeytin çeşidine rastlamak mümkündür.

Kalamata zeytin, Yunan siyah zeytini olarak bilinmesine rağmen, koyu mor renge sahiptir. Meyvesi ve ağacı diğer zeytinlere göre daha dayanıklı olan kalamata zeytini, diğer zeytin çeşitlerinden farklı bir aromaya sahiptir. Kalamata zeytin ürünleri, büyük boyutlu ve yağ oranı az olan bir zeytin çeşididir. Sevilen zeytin lezzetlerinden biri olan kalamata zeytininin özellikleri:

  • Kalamata zeytinler, diğer zeytin çeşitlerine oranla boyut olarak daha iridir.
  • Kalamata zeytin ürünleri, aroma bakımından kendine has bir tada sahiptir.
  • Kalamata zeytin çeşitleri, dalında olgunlaşmasının ardından toplanmaktadır.
  • Koyu mor bir renge sahip olan kalamata zeytinin 100 gramında 239 gram kalori bulunmaktadır.
  • İçerisinde az miktarda yağ bulunduran kalamata zeytin, genellikle sofralık olarak tercih edilmektedir.
  • Kalamata zeytin, içerisinde 2 gram protein ve 1 gram karbonhidrat bulundurmaktadır.
  • Kalamata zeytin ürünleri, aroma ve tat bakımından diğer zeytin çeşitlerinden farklılık göstermektedir.